History

The National Futsal Championships has been running in Australia since 1980, hosted in Sydney since 2015.

Honour Rolls

2011 HONOUR ROLL

Age Group Champion Score Runner Up Tournament MVP
11 Girls NSW Thunder 4:2 Victoria Alexis Karris-Stahl (ACT Cobras)
12 Girls NSW Thunder 7:2 Victoria Grace Malcolm (Queensland)
13 Girls NSW Thunder 3:0 ACT Cobras Brittany Colbran (Queensland)
14 Girls NSW Thunder 6:2 ACT Cobras Jordan Baker (Western NSW)
15 Girls NSW Thunder 3:1 Queensland Candela Bas (Victoria)
16 Girls NSW Lightning 2:0 NSW Thunder Chloe Robinson (Western NSW)
Youth Womens NSW Thunder 2:0 ACT Cobras Elise O’Kelly (NSW Lightning)
Open Womens NSW Thunder 1:0 ACT Cobras Lauren Diduszko (Western NSW)
AWD Southern NSW 6:1 NSW Lightning Craig Muhlbock (NSW Storm)
11 Boys Auckland Rio 4:2 ACT Cobras Marc Tokich (ACT Cobras)
12 Boys NSW Thunder 4:3 NSW Lightning Matthew Wilshire (Queensland)
13 Boys Victoria 2:1 Solomons Island Brady Nixon (ACT Colts)
14 Boys NSW Thunder 8:1 Victoria Alex Tserapas (Northen NSW)
15 Boys NSW Thunder 6:2 NSW Lightning Kayden Oakes (Queensland)
16 Boys NSW Lightning 2:0 NSW Thunder Daniel Vellonio (NSW Thunder)
Youth Men NSW Thunder 2:1 ACT Cobras Ryan Keir (ACT Cobras)
Open Men NSW Thunder 2:2 (3:2 Pens) Victoria Adam Husseni (Tasmania)

2013 HONOUR ROLL

Age Group Champion Score Runner up Tournament MVP
12 Girls NSW Metro 5:0 NSW Regional Zara HOSSACK (ACT)
14 Girls NSW Metro 4:2 South Australia Emma GIBBON (QLD Regional)
16 Girls NSW Regional 5:1 NSW Metro Renae PANTELIS (South Australia)
Youth Women NSW Metro 7:4 ACT Tahlia DAVIDSON (ACT)
Open Women ACT 2:0 Victoria Luisa MARZOTTO (ACT)
AWD Queensland 4:0 Southern NSW Sebastian SAURA (NSW Lightning)
12 Boys NSW Regional 4:3 NSW Metro Connor JOHANSEN (QLD Regional)
13 Boys NSW Metro 3:2 Queensland Marley PETERSON (NSW Thunder)
14 Boys NSW Metro 10:2 Victoria Anthony HADDAD (NSW Thunder)
15 Boys NSW Metro 6:4 ACT Thomas MILICEVIC (ACT)
16 Boys NSW Metro 2:1 NSW Regional Brandon GAGE (QLD Regional)
Youth Men NSW Metro 2:0 South Australia Jordan GUERREIRO (NSW Metro)
Open Men ACT 3:3(6:5 pens) Victoria Daniel FULTON (ACT)

2015 HONOUR ROLL

U12 Boys Champions NSW Metro – Thunder
Runners Up Victoria Metro
MVP of the Final Ryan Teague (NSW Metro – Thunder)
U12 Girls Champions NSW Metro – Thunder
Runners Up Victoria
MVP of the Final Courtney Nevin (NSW Metro – Thunder)
U13 Boys Champions NSW Metro – Thunder
Runners Up Queensland Metro
MVP of the Final Marco Tilio (NSW Metro – Thunder)
U14 Boys Champions NSW Metro
Runners Up Victoria Metro
MVP of the Final Nikita Parkes (NSW Metro)
U14 Girls Champions NSW Metro – Thunder
Runners Up Adelaide Force
MVP of the Final Karly Vouros (NSW Metro – Thunder)
U15 Boys Champions NSW Metro – Thunder
Runners Up NSW Metro – Lightning
MVP of the Final Conor Quilligan (NSW Metro – Thunder)
U16 Boys Champions NSW Metro – Thunder
Runners Up NSW Metro – Lightning
MVP of the Final Jacob Basden (NSW Metro – Thunder)
U16 Girls Champions NSW Metro – Lightning
Runners Up NSW Metro – Thunder
MVP of the Final Indianna Asimus (NSW Metro – Lightning)
Youth Men (U19) Champions Boomerangs FS Blue
Runners Up NSW Metro – Thunder
MVP of the Final Jake Wilsener (Boomerangs FS Blue)
Youth Women (U19) Champions NSW Metro
Runners Up Boomerangs FS
MVP of the Final Alexia Guerinoni (NSW Metro)
U23 Men Champions NSW Metro
Runners Up Victoria
MVP of the Final Brian Griffin-Colls (NSW Metro)
U23 Women Champions NSW Metro – Thunder
Runners Up NSW Metro – Lightning
MVP of the Final Laura Donnelly (NSW Metro – Thunder)
Open AWD Mixed Champions Queensland Metro
Runners Up NSW Metro – Lightning
MVP of the Final Brenton Heslehurst (Queensland Metro)

2017 HONOUR ROLL

U12 Boys Champions Solomon Islands
Runners Up / Australian Champions FNSW Mtero Thunder
MVP of the Final Owen Bunaboe (Solomon Islands)
U13 Girls Champions FNSW Metro Thunder
Runners Up FNSW Country North
MVP of the Final Isabella Chidiac (FNSW Metro Thunder)
U13 Boys Champions FNSW Metro Thunder
Runners Up FFSA
MVP of the Final Raphael Borges Rodrigues (FFSA)
U14 Boys Champions FNSW Metro Thunder
Runners Up  Solomon Islands
MVP of the Final  Emmanuel Tzanakes (FNSW Metro Thunder)
U15 Girls Champions FNSW Metro Lightning
Runners Up FNSW Country North
MVP of the Final Monique Holder (FNSW Metro Lightning)
U15 Boys Champions FNSW Metro Thunder
Runners Up Queensland Metro
MVP of the Final Andrew Holder (FNSW Metro THunder)
U16 Boys Champions FNSW Metro Thunder
Runners Up FFSA
MVP of the Final Mithcell Ward (FNSW Metro Thunder)
U17 Girls Champions FNSW Metro Thunder
Runners Up FNSW Metro Lightning
MVP of the Final Danika Matos (FNSW Metro Thunder)
U19 Women Champions FNSW Metro Thunder
Runners Up FNSW Metro Lightning
MVP of the Final Bianca Dobson (FNSW Metro Lightning)
U19 Men Champions FNSW Metro Thunder
Runners Up FNSW Metro Lightning
MVP of the Final Anthony Haddad (FNSW Metro Thunder)
Open AWD Mixed Champions FNSW Metro Thunder
Runners Up Queensland Metro
MVP of the Final Joshua Long (Queensland Metro)

2012 HONOUR ROLL

Age Group Champion Score Runner-Up Tournament MVP
11 Girls NSW Thunder 1:1 (3:1 Pens) NSW Lightning Monique Holder (NSW Lightning)
12 Girls NSW Thunder 5:3 NSW Lightning Jacinta Galabadaarchchi (Victoria)
13 Girls NSW Thunder 1:0 ACT Cobras Emily Condon (South Australia)
14 Girls Victoria 4:2 NSW Lightning Taylor Thackray (NSW Lightning)
15 Girls NSW Lightning 4:3 NSW Thunder Renae Pantellis (South Australia)
16 Girls NSW Thunder 5:2 Queensland Meaghan Kempson (Western NSW)
Youth Women ACT Cobras 1:0 NSW Thunder Gill Raymond (ACT Cobras)
Open Women NSW Thunder 2:1 ACT Cobras Melissa Weckert (Queensland)
AWD Southern NSW 5:1 ACT Cobras Shaun Walford (Western NSW)
11 Boys NSW Thunder 6:4 NSW Lightning Darcy Brown (Auckland Rio)
12 Boys Queensland 5:2 NSW Thunder Josh Nisbett (Queensland)
13 Boys NSW Thunder 5:4 ACT Cobras Mario Shabow (NSW Thunder)
14 Boys NSW Thunder 5:2 ACT Cobras Brandon Gage (Queensland)
15 Boys NSW Thunder 3:1 ACT Cobras Manuel Duarte (NSW Thunder)
16 Boys NSW Thunder 6:0 ACT Cobras Nathan Polinsky (Western NSW)
Youth Men NSW Lightning 3:3 (5:4 Pens) NSW Thunder Lewis Soto (NSW Lightning)
Open Men NSW Thunder 3:1 ACT Cobras Kieran Stroh (ACT Colts)

2014 HONOUR ROLL

Age Group Champion Score Runner-Up Tournament MVP
12 Girls NSW Lightning 5:2 NSW Thunder Angelique HRISTODOULOU (NSW Thunder), Courtney NEVIN (NSW Lightning), Rebecca SNELL (Queensland Metro)
14 Girls South Australia 4:1 NSW Thunder Emma GIBBON (Queensland Metro)
16 Girls NSW Thunder 6:1 ACT Georgia PLESSAS (NSW Thunder)
Youth Women NSW lightning 3:1 ACT Rhianna POLLICINA (NSW Lightning)
Open Women NSW Thunder 3:1 NSW Lightning Ashleigh PALOMBI (ACT), Shannon ADAMS (South Australia)
AWD ACT 2:1 NSW Thunder Craig MUHLBOCK (NSW Lightning), Supreet SINGH (Tasmania)
12 Boys Queensland Metro 4:2 NSW Thunder Stefan WILLNER (South Australia)
13 Boys NSW Lightning 6:3 NSW Thunder Nick GOLLINSKI (Queensland Metro)
14 Boys Queensland Metro 3:2 NSW Thunder Adem OR (Victoria)
15 Boys Queensland Metro 7:7(5:4) NSW Thunder Jacob BASDEN (NSW Thunder)
16 Boys ACT 2:2(3:1) NSW Thunder Danyon LOUD (South Australia)
Youth Men NSW Thunder 4:0 ACT Brandon GAGE (Queensland Regional)
Open Men ACT 3:1 NSW Thunder Robbie CATTANACH (ACT), Ross OSMAN (South Australia), Maxim AVRAM (Victoria)

2016 HONOUR ROLL

U12 Boys Champions  Solomon Islands
Runners Up  NSW Metro Thunder
MVP of the Final
U12 Girls Champions  Queensland Metro
Runners Up  NSW Metro Thunder
MVP of the Final
U13 Boys Champions  Victoria Magic
Runners Up  Queensland Metro
MVP of the Final
U14 Boys Champions  NSW Metro Thunder
Runners Up  Queensland Metro
MVP of the Final
U14 Girls Champions  NSW Metro Thunder
Runners Up  NSW Metro Lightning
MVP of the Final
U15 Boys Champions  FFSA
Runners Up  NSW Metro Lightning
MVP of the Final
U16 Boys Champions  NSW Metro Thunder
Runners Up  Queensland Metro
MVP of the Final
U16 Girls Champions  NSW Metro Thunder
Runners Up  FFSA
MVP of the Final
U19 Men Champions  NSW Metro Thunder
Runners Up  ACT Boomerangs Blue
MVP of the Final
U19 Women Champions  NSW Metro Lightning
Runners Up  NSW Metro Thunder
MVP of the Final
Open AWD Mixed Champions  Queensland Metro
Runners Up  NSW Metro Thunder
MVP of the Final

Golden Boot Winners

2012 GOLDEN BOOT WINNERS

Age Group Winner
Youth Women Bronwyn Studman (ACT Cobras)
Open Women Kathryn Mladineo (NSW Lightning) & Melissa Weckert (Queensland)
Youth Men Adam Cooper (Victoria) & Jeremy Stewart (Queensland)
Open Men Lukas Cole (ACT Colts)

2013 GOLDEN BOOT WINNERS

Age Group Winner
Youth Women Rhianna Pollicina (NSW Lightning)
Open Women Erin Clout (ACT), Ashleigh Palombi (ACT), Claire Walsh (NSW Thunder)
Youth Men Brandon Reeves (South Australia)
Open Men Robbie Cattanach (ACT)